Sklep internetowy zoptymalizowany pod SEO – checklista

Autor Jakub Zbąski

Featured image

W dzisiejszym świecie ilość konkurencji dla Twojego biznesu jest ogromna. Właściciele sklepów internetowych próbują wygrać uwagę klienta w każdy możliwy sposób. Jednym z głównych obszarów tego wyścigu jest SEO. Dzisiaj opowiemy trochę, czym jest SEO oraz jak w prosty sposób możesz rozpocząć jego wdrażanie w swoim sklepie internetowym.

Co to jest SEO i do czego jest mi potrzebne?

W celu omówienia tematu budowania sklepu, który zbudowany jest pod SEO, powinniśmy rozpocząć od tego, czym właściwie to SEO jest. SEO, czyli search engine optimization, to proces zwiększania ruchu na naszej stronie poprzez odpowiednie działania, które zwiększają widoczność naszej witryny w wyszukiwarkach internetowych. Działania te mierzone są poprzez skomplikowane algorytmy, które na bieżąco analizują strony internetowe znajdujące się w internecie oraz na tej podstawie ustalają pozycje w wynikach wyszukiwania danych słów kluczowych.

SEO w sklepie internetowym ma ogromne znaczenie. To, na jakiej pozycji znajdziemy się w wynikach wyszukiwania naszego potencjalnego klienta, może zdecydować o tym, czy dokona on zakupu u nas, czy u naszej konkurencji. Według badań MOZ, firmy specjalizującej się w SEO, druga strona w wyszukiwaniach Google odwiedzana jest przez zaledwie 6% użytkowników. Z tego powodu, im wyższa pozycja w wyszukiwaniu, tym większa liczba wejść na naszą stronę, co przekłada się na większą liczbę potencjalnych klientów. Możemy więc śmiało założyć, że SEO zwiększa sprzedaż w sklepie internetowym.

Skoro omówiliśmy już, co to jest SEO i jak SEO może zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym, teraz możemy porozmawiać o tym, jak się tym zająć. Pozycjonowanie stron samemu jest tematem skomplikowanym do tego stopnia, że powstało wiele firm, które specjalizują się w tym procesie. Zanim jednak zlecimy to zadanie zewnętrznej firmie, jest wiele prostych sposobów, które wprowadzić można na swoim sklepie internetowym samemu, niskim lub zerowym kosztem. Poniżej przygotowaliśmy checklistę, która ułatwia sprawdzenie budowy swojego sklepu internetowego pod pozycjonowanie w przeglądarkach internetowych. Do dzieła!

Wydajność sklepu internetowego

Szybkość działania strony internetowej jest jednym z najczęściej wymienianych elementów, które mają znaczenie w SEO. Profesjonalna strona www powinna ładować się bardzo szybko. Użytkownicy nie lubią czekać na załadowanie się witryny. Ludzie stojący za budową wyszukiwarek internetowych dobrze o tym wiedzą i dlatego prędkość ładowania się strony jest ważna w pozycjonowaniu stron internetowych. Według Google, czas ładowania sklepu internetowego powinien wynosić poniżej dwóch sekund.

Czas ładowania się strony może zależeć od wielu czynników, zaczynając od serwera, na którym nasza strona się znajduje po wielkość zdjęć produktowych. Narzędziem, które rekomendujemy do sprawdzania wydajności Twojej strony internetowej, jest GTmetrix, który wykaże ogólny stan strony oraz potencjalne miejsca do poprawy. Ważne – samo narzędzie jest bezpłatne, natomiast po założeniu darmowego konta, test jesteśmy w stanie wykonać w lokalizacji innej niż Kanada. Dla sklepów internetowych, które operują w rejonie centralnej Europy, rekomendujemy wybranie Londynu, ponieważ test wykonany w Kanadzie może nie być miarodajny (sklep może ładować się inaczej dla użytkownika znajdującego się na przykład w Polsce). Starajmy się więc wybierać miejsce wykonania testu możliwie najbliższe lokalizacji naszych klientów.

Optymalizacja zdjęć

Optymalizacja i przygotowanie zdjęć pod stronę internetową wpływa bezpośrednio na ranking wyszukiwarek oraz poprawia prędkość ładowania strony, co poprawia wydajność sklepu omawianą powyżej. Jest więc aspektem, którego nie można pominąć, mówiąc o optymalizacji sklepu internetowego pod pozycjonowanie. Przede wszystkim musimy zadbać o rozmiar zdjęć. Zbyt duże spowodują, że strona będzie ładowała się bardzo długo. Nikt przecież nie lubi czekać aż galeria zdjęć produktu, który chce obejrzeć, w końcu się załaduje. Z drugiej strony nie możemy umieszczać zdjęć zbyt małych. Małe, niewyraźne zdjęcia zdecydowanie odstraszą Twoich potencjalnych klientów i zmniejszą sprzedaż. Z tych powodów musimy znaleźć złoty środek. Najlepiej określić, z jakich urządzeniach najczęściej korzystają nasi klienci oraz jak dużą część ich ekranu zajmuje samo zdjęcie (o sposobach na sprawdzenie tego typu informacji opowiemy wkrótce na naszym blogu). Mając te dane, możemy odpowiednio dobrać rozmiar umieszczanego zdjęcia. Ogólnie przyjmuje się, że umieszczane zdjęcie nie powinno przekraczać 1600 pikseli (chyba że jest to zdjęcie, które zajmuje na przykład całą szerokość strony lub wymaga szczegółowego powiększenia). Oprócz rozmiaru warto pamiętać o tagu alt, który opisuje, co znajduje się na zdjęciu dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą obejrzeć zdjęcia. Należy spojrzeć również na format zdjęć na stronie. Najbardziej optymalnym formatem na dzień pisania tego posta, jest format WebP stworzony przez Google specjalnie pod zdjęcia na stronach internetowych. Zdjęcia w tym formacie są lekkie, zachowując jednocześnie dobrą jakość. Nie możemy również zapomnieć o przystosowaniu zdjęć pod urządzenia mobilne – czy dobrze się wyświetlają lub, czy ewentualnie w przypadku przeglądania strony na telefonie nie powinniśmy wyświetlić innego zdjęcia, na przykład w formacie porterowym.

Tytuł i opis podstron

Dobry tytuł i opis podstron jest bardzo ważnym elementem dla wyszukiwarek, jak i samych użytkowników. Te kilka zdań opisu pozwoli Ci wyróżnić się na tle konkurencji oraz spowodować, że użytkownik kliknie właśnie w Twój link. W opisie możesz umieścić informacje, co wyróżnia Cię na tle konkurencji oraz jakieś call to action (zachęcenie do działania), które zmotywuje użytkownika na wejście na Twoją stronę. Tytuł natomiast powinien opisywać, o czym jest ta strona. W przypadku tytułu ważne jest to, żeby był różny w stosunku do innych tytułów podstron na Twoim sklepie. W tym celu unikniesz kanibalizacji, czyli wzajemnej walki o pozycje Twoich podstron. Tytuł podstrony powinien wynosić między 30, a 65 liter, natomiast długość opisu to około 120 – 320 liter. Jeśli chciałbyś w prosty sposób podejrzeć, jak wyglądają tytuły i opisy na Twojej stronie, polecamy wtyczkę SEO META in 1 CLICK do przeglądarki Chrome.

Ubogi kontent lub jego duplikacja

Wyszukiwarki zwracają uwagę na zawartość stron internetowych. Ważne jest, żeby Twoja strona dawała wartość użytkownikom, czyli dostarczała informacji. Dlatego obszerne opisy produktów czy usług, które oferujesz, poprawiają Twoją pozycję w wyszukiwaniu. Musisz zadbać również o unikalność tekstów, które posiadasz na stronie. Skopiowanie tekstów konkurencji nie tylko nie poprawi Twojej pozycji, może ją nawet obniżyć w formie kary za plagiatowanie. Dlatego ważne jest, aby zawartość na stronę tworzyć samemu, lub zlecić to agencji, która się w tym specjalizuje. Warto również pamiętać o poprawnym używaniu nagłówków Hx, które ułożone są hierarchicznie zgodnie z logiczną strukturą tekstu oraz zawierające celowane słowa kluczowe.

Struktura linków

To, w jakim linku wyświetla się nasza strona, ma znaczenie. Jeśli wchodząc na Twój produkt, klient odwiedza witrynę www.twoj-sklep.pl/produkty/asdfe234sdfewf, oznacza to, że budowa Twoich linków pozostawia wiele do życzenia. Najlepiej, aby linki były deskryptywne, mówiąc o tym, co znajduje się na danej stronie, na przykład: www.twoj-sklep.pl/produkty/koszulka-basic. W zależności od systemu eCommerce, z którego korzystasz, czasami zmiana linków wymaga jednego przełączenia w ustawieniach. Czasem niestety wymaga to przebudowania całego systemu od podstaw.

Indeksowanie witryny

Podczas budowania sklepu internetowego na etapie wdrożenia platformy na serwer oraz podpięcie domeny firmy zajmujące się tym procesem dodają specjalny tag noidex, oraz nofollow w celu wyłączenia indeksowania witryny, czyli nieuwzględniania jej w wynikach wyszukiwania przez przeglądarki. Ta operacja ma na celu uniknięcia potencjalnego wyświetlania się sklepu klientom, kiedy nie jest jeszcze w pełni funkcjonujący. Ważne jest, aby sprawdzić, czy tagi te na pewno zostały usunięte, kiedy sklep funkcjonuje już w pełni. Całe nasze wysiłki mogą zdać się na marne, jeśli zapomnimy o tak błahym elemencie.

Certyfikat SSL

W dzisiejszym internecie certyfikat SSL traktowany jest już jako standard. Wciąż jednak trafiamy na sklepy internetowe, które operują bez niego. Certyfikat SSL zapewnia bezpieczeństwo wymiany danych, wiarygodność witryny oraz ogólnie większe zaufanie do strony. Ma on również znaczący wpływ na wyniki pozycjonowania strony internetowej. Jego koszt wynosi kilkadziesiąt złotych w skali roku. Jest to więc element, który zdecydowanie warto wdrożyć na swoim sklepie internetowym. Stronę, która ma wdrożony certyfikat SSL, poznamy po małej kłódce, która wyświetla się obok nazwy witryny:

ssl.png

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że te kilka prostych punktów pomoże Ci wkroczyć do świata SEO wraz z Twoim sklepem internetowym. Wprowadzenie nich na Twojej stronie na pewno zwiększy Twoją pozycje w wyszukiwarce.

Zwiększ widoczność swojego sklepu

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Inne posty na blogu

Medusa vs Magento: Całkowity koszt posiadania

Magento, w porównaniu do Medusy, może prowadzić do wyższych kosztów długoterminowych z powodu swojej licencji oraz ryzyka związanego ze stopniowym spadkiem popularności języka PHP...

Medusa vs Magento: Porównanie Wydajności

To porównanie ma na celu sprawdzenie, czy Magento, może równać się z wydajnością platform zbudowanych z myślą o API od samego początku...

Opowiedz nam o swoim projekcie

Myślisz o nowym projekcie? Zrealizujmy go!

placeholder

Grzegorz Tomaka

Co-CEO & Co-founder

LinkedIn icon
placeholder

Jakub Zbaski

Co-CEO & Co-founder

LinkedIn icon