Wprowadzenie: Vercel vs Netlify: Wybór Najlepszej Platformy do Wdrożenia Serverless

W świecie platform serverless często pojawiają się dwie nazwy: Vercel i Netlify. Obie platformy oferują szereg funkcji dostosowanych do potrzeb programistów frontendowych i mają na celu usprawnienie procesu wdrażania aplikacji internetowych. W tym obszernym przewodniku dokładnie przyjrzymy się Vercel i Netlify, omówimy ich unikalne oferty i możliwości. Porównując obie platformy bok w bok, mamy nadzieję ułatwić Ci wybór najlepszej platformy do wdrożeń serverless.   

Czym jest Vercel? 

vercel-logo.png  Vercel to platforma wdrożeniowa znana ze swojej imponującej skalowalności i podejścia skoncentrowanego na programiście. Ta platforma hostingowa oferuje globalną CDN, automatyczne SSL, obsługę niestandardowych domen oraz wiele innych funkcji. Vercel oferuje pełne wsparcie dla serverless functions i doskonale integruje się z popularnymi frameworkami rozwojowymi, takimi jak Next.js, opracowanym przez ten sam zespół.   

Czym jest Netlify? 

netlify-logo.png  Netlify to platforma hostingowa JAMstack, która ułatwia tworzenie, wdrażanie i hosting aplikacji internetowych. Netlify zapewnia automatyczne procesy budowy, globalną dystrybucję, usługi backendowe serverless i wiele innych funkcji. Netlify oferuje usługi backendowe serverless za pośrednictwem funkcji Netlify, co czyni go potężną platformą dla aplikacji full-stack.   

Vercel Netlify Serverless: Wdrażanie Funkcji Serverless 

  Jedną z głównych funkcji oferowanych zarówno przez Vercel, jak i Netlify, jest możliwość wdrażania serverless functions. Obie platformy oferują możliwości serverless, ale podchodzą do nich w różny sposób.   

Funkcje Serverless Netlify 

  Netlify oferuje usługi backendowe serverless za pośrednictwem swojej funkcji, zwanej Netlify Functions. Pozwala to programistom na uruchamianie kodu po stronie serwera bez konieczności zarządzania serwerem. Dzięki temu użytkownicy Netlify mogą tworzyć i wdrażać aplikacje full-stack korzystając tylko z technologii frontendowej.    Funkcje Netlify są napisane w JavaScript (Node.js) i obsługują funkcje asynchroniczne. Mogą być wywoływane przez żądania HTTP lub zdarzenia w tle i mogą współdziałać z istniejącymi interfejsami API lub bazami danych.   

Funkcje Serverless Vercel 

  Vercel oferuje podobne możliwości dzięki swojej funkcji serverless. Z Vercel możesz pisać funkcje serverless w wielu językach, w tym JavaScript (Node.js), Go, Python i Ruby.    Funkcje serverless Vercel są również łatwe do opracowania, ponieważ mieszczą się wśród reszty kodu źródłowego. Ułatwia to rozwijanie aplikacji lokalnie przed jej globalnym wdrożeniem w sieci Edge Vercel.   

Vercel Netlify Serverless: Wydajność i Skalowalność 

  Wydajność i skalowalność są kluczowe przy wyborze platformy do wdrożeń serverless. Zarówno Vercel, jak i Netlify mają solidne rozwiązania, które gwarantują, że Twoje aplikacje internetowe będą działały sprawnie i będą mogły skalować się w miarę potrzeb.   

Wydajność i Skalowalność Vercel 

  Vercel korzysta z globalnej sieci Edge, dystrybuującej Twoją zawartość w wielu punktach obecności (PoP) na całym świecie. Pozwala to na szybkie czasy ładowania, niezależnie od miejsca, w którym znajdują się użytkownicy. Dodatkowo, Vercel automatycznie skaluje Twoją aplikację, aby sprostać zapotrzebowaniu, zapewniając płynne działanie użytkownikowi, nawet podczas wzrostu ruchu.   

Netlify Edge 

  Netlify oferuje podobne korzyści z wydajności za pośrednictwem swojej globalnej sieci dostarczania aplikacji (ADN), Netlify Edge. Ten inteligentny CDN jest zbudowany dla nowoczesnych aplikacji internetowych i oferuje zaawansowane routowanie, natychmiastową inwalidację pamięci podręcznej i wysokie współczynniki trafień do pamięci podręcznej.    Netlify oferuje również automatyczne skalowanie, dostosowując się do wzrostu ruchu bez potrzeby ręcznej interwencji. Dzięki temu Twoja aplikacja internetowa jest zawsze dostępna i reaguje na użytkowników.   

Wdrażanie Aplikacji: Cechy Vercel vs Netlify 

  Jeśli chodzi o wdrażanie aplikacji, zarówno Vercel, jak i Netlify ułatwiają ten proces i czynią go efektywnym.   

Wdrażanie Aplikacji z Vercel 

  Z Vercel możesz wdrożyć bezpośrednio z repozytorium Git. Vercel integruje się z GitHubem, GitLabem i Bitbucketem, uruchamiając nowe wdrożenie za każdym razem, gdy przesyłasz do wybranego przez siebie brancha. Ta integracja ułatwia kontrolę wersji i współpracę dla zespołów deweloperskich. Vercel oferuje również wdrożenia bez przestojów i automatyczne HTTPS.   

Wdrażanie Aplikacji z Netlify 

  Netlify oferuje podobny proces wdrażania. Z Netlify możesz połączyć swoje repozytorium Git i automatycznie wdrażać zmiany za każdym razem, gdy przesyłasz do wybranego przez siebie brancha. Netlify oferuje również atomic deploys, które gwarantują, że nowa wersja Twojej strony staje się na żywo natychmiast i atomowo — wszystko na raz, bez nieudanych stron.   

Vercel vs Netlify: Doświadczenie Dewelopera 

  Wspaniałe doświadczenie dewelopera jest kluczowe dla produktywności i efektywności. Zarówno Vercel, jak i Netlify zostały zaprojektowane z myślą o deweloperach, oferując różne funkcje, które usprawniają proces deweloperski.   

Doświadczenie Dewelopera z Vercel 

  Vercel oferuje intuicyjny pulpit, który daje przegląd Twoich wdrożeń. Możesz śledzić zmiany, przeglądać dzienniki, aby rozwiązać wszelkie problemy, oraz zarządzać swoimi niestandardowymi domenami i zmiennymi środowiskowymi. Integracja Vercel z Next.js oferuje również zwiększone doświadczenie dla deweloperów, umożliwiając programistom w pełni wykorzystanie frameworka.   

Doświadczenie Dewelopera z Netlify 

  Netlify również zapewnia wspaniałe doświadczenie deweloperskie. Pulpit Netlify pozwala zarządzać swoimi stronami, funkcjami, formularzami i usługami tożsamości, wszystko w jednym miejscu. Funkcje Netlify, takie jak split testing, obsługa formularzy i usługi tożsamości, czynią go wszechstronną platformą do budowy i zarządzania aplikacjami internetowymi.   

Analizowanie Aplikacji: Netlify vs Vercel 

  Zarówno Vercel, jak i Netlify dostarczają narzędzi do analizowania i monitorowania aplikacji internetowych, ale oferują różne funkcje pod tym względem.   

Analizowanie Aplikacji z Vercel 

  Vercel zapewnia w czasie rzeczywistym wgląd w to, jak działa Twoja aplikacja. Oferuje wbudowane analityki, które dostarczają informacji o ruchu, wydajności i wzorcach użytkowania aplikacji. Te dane mogą być kluczowe do podejmowania świadomych decyzji o skalowaniu i optymalizacji aplikacji.   

Analityka Netlify 

  Z drugiej strony, Netlify oferuje Netlify Analytics. Ta funkcja dostarcza informacji o ruchu i wydajności strony bez wpływu na czas ładowania. Analityka Netlify jest uruchamiana bezpośrednio na serwerach Netlify, zapewniając dokładne dane, które szanują prywatność użytkownika.   

Netlify vs Vercel: Dodatkowe Funkcje 

  Poza podstawowymi funkcjami, które można oczekiwać od platformy do wdrożeń serverless, zarówno Vercel, jak i Netlify oferują dodatkowe możliwości, które mogą przeważyć szalę w kierunku jednej z tych platform.   

Dodatkowe Funkcje Vercel 

  Vercel oferuje szereg dodatkowych funkcji, które mogą przyciągać deweloperów. Jednym z nich jest Vercel CLI, narzędzie wiersza poleceń, które pozwala zarządzać Twoją aplikacją bezpośrednio z terminala. Inne funkcje obejmują wersje preview każdego pull requesta, który daje możliwość przeglądania zmian przed ich scaleniem.   

Dodatkowe Funkcje Netlify 

  Netlify również oferuje dodatkowe funkcje, które mogą przyciągać deweloperów. Obejmują one Netlify Forms, który pozwala na łatwe dodawanie formularzy do aplikacji JAMstack, i Netlify Identity, usługę uwierzytelniania użytkowników dla aplikacji JAMstack.   

Podsumowanie: Vercel vs Netlify 

  Wybór między Vercel a Netlify zależy od specyficznych potrzeb Twojego projektu. Obie platformy oferują szeroki wachlarz funkcji, które czynią je doskonałymi wyborami do hostowania nowoczesnych aplikacji internetowych.    Vercel wyróżnia się dobrą integracją z Next.js, obsługą wielu języków w funkcjach serverless i globalną siecią Edge Network. Jeżeli Twój projekt mocno polega na Next.js lub wymaga wielojęzycznych funkcji serverless, Vercel może być lepszym wyborem.    Netlify, z drugiej strony, wyróżnia się swoimi usługami serwerowymi, obsługą formularzy i funkcjami zarządzania tożsamością. Jeżeli te funkcje są zgodne z potrzebami Twojego projektu, Netlify może być Twoim idealnym wyborem.    Podsumowując, zarówno Vercel, jak i Netlify, dostarczają solidne, przyjazne dla deweloperów platformy do wdrażania i zarządzania aplikacjami internetowymi. Twój wybór między Vercel a Netlify będzie zależeć od wymagań Twojego projektu, preferowanego doświadczenia deweloperskiego i specyficznych możliwości serverless, których potrzebujesz.   

Wciąż zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie lepsze dla Twojego projektu? Przedyskutujmy to razem.

Grzegorz

Grzegorz Tomaka

Opublikowano 24 maja 2023

Przeczytaj inne nasze posty

Chcesz dowiedzieć się więcej o Medusa.js i porozmawiać czy sprawdzi się w Twoim projekcie?

Porozmawiajmy o Medusa.js
Logo Rigby

Rigby Sp. z o.o

Pinezka lokalizacji

Al. Rejtana 20A, 35-310 Rzeszów

Pinezka lokalizacji

Ul. Robotnicza 42A, 53-608 Wrocław

Prawa autorskie @ 2023 Rigby - Wszelkie prawa zastrzeżone

Stworzone z ❤️ przez Rigby

Built using Next.js & Strapi. Hosted on Vercel & DigitalOcean. 🚀

DigitalOcean Referral Badge