Jak działa kontrakt Time and Materials i dlaczego stosujemy go w Rigby?

Odpowiedni model współpracy z klientem - klucz do sukcesu! 

  W świecie biznesu, szczególnie w branży IT, kontraktowanie usług i projektów to codzienność. Firmy i klienci muszą wybierać odpowiedni model współpracy, który pozwoli na skuteczną oraz efektywną realizację projektu. Jednym z najpopularniejszych modeli umów jest kontrakt Time and Materials (T&M). W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest kontrakt T&M, w jakich sytuacjach warto go stosować, a także jak ten model kontraktu wypada na tle innych.   

Czym jest kontrakt Time and Materials? 

  Kontrakt Time and Materials, znany również jako T&M, jest modelem umowy, który umożliwia elastyczne rozliczanie za pracę i wykorzystane materiały. Umowa ta opiera się na założeniu, że wykonawca rozlicza klienta za rzeczywisty czas pracy oraz zużyte zasoby, takie jak narzędzia, sprzęt czy licencje. Stawki za godzinę pracy są wcześniej ustalane między stronami umowy, co pozwala na jasne określenie kosztów.    Takie umowy zazwyczaj stosuje się w przypadku, gdy ilość i zakres prac są trudne do określenia lub gdy oczekuje się, że wymagania projektowe zmienią się w trakcie ich realizacji. Przewaga tego modelu polega na elastyczności w projekcie i możliwości łatwej adaptacji do zmian wymagań.   

Proces ustalania kontraktu Time and Materials 

  Wiesz już, że w przypadku kontraktów Time and Materials klient płaci wykonawcy za faktyczny czas pracy oraz wykorzystane zasoby. Jednak, aby skutecznie stosować ten model rozliczeń, istnieje kilka kluczowych kroków, które należy spełnić.   

Określenie stawek godzinowych 

  Pierwszym krokiem jest określenie stawek roboczogodzin dla różnych specjalistów, którzy będą pracować nad projektem. Te stawki mogą różnić się w zależności od poziomu doświadczenia, specjalizacji czy regionu.   

Kluczowe założenia projektu 

  Aby uniknąć nadmiernych kosztów i niepotrzebnych opóźnień, ważne jest, aby określić najważniejsze założenia biznesowe zadań na początku projektu. Pozwoli to uniknąć nieporozumień oraz zapewni klarowność w jego realizacji. Oczywiście, w trakcie trwania kontraktu Twoje potrzeby i pomysły mogą się zmieniać. Ten rodzaj modelu rozliczeniowego zakłada elastyczność wobec zmieniających się wymagań.    Z tych powodów, na początku omawiania współpracy z klientem, tworzymy MVP (Minimum Viable Product). Planujemy jedynie te funkcje, które są absolutnie niezbędne do tego, aby aplikacja działała w sposób podstawowy. Pozwala to szybko wydać pierwszą wersję produktu, na której użytkownicy mogą już zacząć pracować i dawać opinie. Tworząc MVP jako część projektu opartego na kontrakcie T&M, unikamy zbędnego tracenia czasu oraz zasobów.   

Zalety i wady kontraktu Time and Materials 

  Kontrakt Time and Materials ma swoje unikalne przewagi i ograniczenia, które warto wziąć pod uwagę przed jego wyborem.   

Zalety: 

 

Wady: 

 

Kiedy warto stosować kontrakt T&M? 

  Kontrakt Time and Materials jest szczególnie korzystny w określonych sytuacjach:   

Porównanie kontraktu T&M z innymi modelami rozliczeń 

  Kontrakt Time and Materials nie jest jedynym modelem rozliczenia, jednak najlepszym w przypadku tworzenia projektów IT i sklepów internetowych. Warto porównać go z innymi popularnymi modelami.   

Kontrakt stałej ceny (fixed price) 

  W kontrakcie stałej ceny ustalona jest jedna ściśle określona cena za cały projekt. Ten model jest odpowiedni, gdy zakres i wymagania projektu są dokładnie znane i nie będą ulegały zmianie. Jednak specyfika projektów eCommerce wyróżnia się wprowadzaniem i testowaniem wielu zmian, dlatego mniej sprawdza się we współpracy z klientem z tego obszaru.   

Kontrakt wytwórczy (time-boxed) 

  W kontrakcie wytwórczym ustala się określony czas na wykonanie projektu, a zespołowi wykonawczemu pozostawia się swobodę w tworzeniu produktu w danym czasie. Kontrakty z obszaru IT cechuje możliwość realizacji w krótszym czasie, niż zaplanowany, dzięki czemu spadają koszty projektu. Dlatego ten model rozliczenia nie sprawdzi się dobrze w projektach IT.   

Kontrakt efektów (outcome-based) 

  Kontrakty oparte na wynikach mają swoje zastosowanie w przypadkach, gdy oczekiwane cele i wyniki są jasne oraz ustalone z wyprzedzeniem, a ryzyko zmiany wymagań jest minimalne. Niemniej jednak, w branży projektów IT i stron internetowych, gdzie elastyczność i reakcja na zmiany są kluczowe, kontrakty T&M mogą bardziej odpowiadać rzeczywistości projektów. Dlatego ten model jest bardzo rzadko używany w przypadku software house.   

Wskazówki dla klientów kontraktu Times and Materials w pigułce 

 

Kluczowe elementy do uwzględnienia: 

 

Karolina Jakubowicz

Opublikowano 6 września 2023

Przeczytaj inne nasze posty

Chcesz dowiedzieć się więcej o Medusa.js i porozmawiać czy sprawdzi się w Twoim projekcie?

Porozmawiajmy o Medusa.js