Sposoby i proces migracji do headless eCommerce

Popularność technologii headless niesamowicie wzrosła na przestrzeni ostatnich kilku lat, dlatego coraz więcej firm przenosi do niej swoje sklepy internetowe. A czy Ty już się na to zdecydowałeś? Jeśli tak, to z pewnością zastanawiasz się jaki jest kolejny krok...    Migracja do tej architektury jest skomplikowanym procesem, ale przeprowadzenie jej umiejętnie, może spowodować, że przejdzie gładko. W tym artykule omówimy różne sposoby migracji do headless, analizując wady i zalety każdej z nich oraz proces przejścia na tę architekturę.   

Headless eCommerce w pigułce 

  Zanim przejdziemy do omawiania sposobów migracji, warto zrozumieć, czym jest headless eCommerce. Tradycyjne sklepy internetowe często łączą frontend (interfejs użytkownika) i backend (system zarządzania treścią i bazą danych) w jedną całość. Wdrożenie headless eCommerce oznacza rozdzielenie tych dwóch elementów. Frontend staje się niezależny od backendu, co daje więcej swobody w tworzeniu interfejsu użytkownika i dostosowywaniu go do różnych urządzeń i kanałów sprzedaży.    Więcej na temat podejścia headless i jego zalet przeczytasz w innym naszym artykule. Kliknij, aby przejść!   

Sposoby migracji do headless eCommerce 

 

Big Bang 

  To podejście polega na pełnym przeniesieniu całego sklepu internetowego na architekturę headless w jednym dużym kroku. Oznacza to, że frontend i backend są rozdzielane jednocześnie, a stary system jest wyłączany na rzecz nowego headless eCommerce.    Zalety:   

Progressive 

  Ten sposób migracji opiera się na stopniowym wprowadzaniu zmian. Frontend jest pierwszym elementem, który zostaje odłączany od istniejącego systemu, a migracja postępuje etapowo. Przykładowo, nowy system może zajmować się przetwarzaniem zamówień, podczas gdy informacje o produktach nadal znajdują się w starym systemie. Chociaż sklep tymczasowo działa na dwóch systemach, jest on w pełni funkcjonalny.    Zalety:   

Proces przejścia na headless eCommerce 

  Wdrożenie technologii headless może prowadzić do znacznych oszczędności i wyjątkowego wzrostu dla Twojego przedsiębiorstwa. Niemniej jednak proces migracji wymaga precyzyjnego planowania strategicznego. Przedstawiamy 7 kroków, które warto uwzględnić podczas opracowywania strategii przeniesienia Twojej platformy eCommerce.   

  1. Priorytety: Pierwszym etapem w każdym procesie migracji jest zrozumienie obecnej sytuacji sklepu. Należy dobrze poznać swoich klientów, przepływ zamówień, produkty oraz potrzeby integracyjne. Zidentyfikuj, jakie są aktualne problemy, ograniczenia i cele. W tym kroku warto przeprowadzić audyt swojego eCommerce.   
  2. Określenie celów: Spójrz na cele, które chcesz osiągnąć dzięki technologii headless eCommerce. Znajdź największe braki i określ, co trzeba zrealizować natychmiast, a co można odłożyć na później lub zupełnie zignorować.   
  3. Wybór strategii migracji: Następnym krokiem jest wybór sposobu migracji z uwzględnieniem specyfikacji firmy i jej zasobów.   
  4. Plan: Po zakończeniu analizy i wyborze sposobu migracji, istotnym etapem jest opracowanie całościowego planu działania, który pozwoli osiągnąć zamierzoną wizję. Ustal kolejność zmian, zaczynając od tych, które przyniosą największe korzyści Tobie i Twoim klientom.   
  5. Przygotowanie infrastruktury: Przygotuj swoją infrastrukturę do zmiany platformy. Może to obejmować aktualizację serwerów, baz danych oraz wdrożenie odpowiednich narzędzi i frameworków potrzebnych do headless eCommerce.   
  6. Migracja danych: Przenieś dane z istniejącego systemu do nowej platformy headless. Upewnij się, że wszystkie dane klientów, produktów i zamówień zostaną bezpiecznie przeniesione, a te niepotrzebne - odrzucone.   
  7. Testowanie i optymalizacja: Przeprowadź dokładne testy nowego systemu. W celu uniknięcia jego awarii lub utraty danych konieczne jest włączenie procesu testowania do działań regularnych. Po wdrożeniu każdego elementu warto śledzić wskaźniki wydajności, takie jak czas ładowania strony, czas odpowiedzi serwera i czas przetwarzania transakcji. Dzięki temu można zidentyfikować obszary, które wymagają optymalizacji.    Headless eCommerce to dynamiczna platforma, która pozwala na ciągły rozwój platformy i wprowadzanie nowych funkcjonalności. Wykorzystaj te możliwości, aby stale poprawiać doświadczenie zakupowe, a także rozwijać swój biznes.   

Czy więc warto? 

  Migracja do headless eCommerce może przynieść wiele korzyści, ale jest to również wyzwanie, wymagające starannego planowania i realizacji. Wybór strategii migracji zależy od konkretnych potrzeb firmy i jej zasobów. Warto dokładnie przeanalizować wady i zalety każdej opcji oraz przemyśleć proces migracji od początku do końca. Dzięki odpowiedniemu podejściu oraz zaangażowaniu zespołu IT firma może osiągnąć sukces, a także zwiększyć swoje wpływy na rynku eCommerce.    Twoja firma zasługuje na to, co najlepsze! Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub pytania do sposobów migracji umów się z nami na rozmowę.

Karolina Jakubowicz

Opublikowano 13 września 2023

Przeczytaj inne nasze posty

Chcesz dowiedzieć się więcej o Medusa.js i porozmawiać czy sprawdzi się w Twoim projekcie?

Porozmawiajmy o Medusa.js