Sentry, czyli sposób na unikanie błędów w Twoim sklepie internetowym

Sklep internetowy to kompleksowe oprogramowanie, składające się z wielu elementów i funkcjonalności. Jego złożoność powoduje, że nie istnieją sklepy, które nie mają żadnych błędów. Jeśli wydaje nam się, że dany sklep działa bezbłędnie, to prawdopodobnie nie jesteśmy świadomi, jakie problemy ukrywa "pod spodem". Podobnie jak z każdym oprogramowaniem, nie da się w 100% wyeliminować wszystkich błędów. Ważne jest, żebyśmy byli świadomi, z jakimi problemami boryka się nasza platforma i jak duży mają one wpływ na nasz internetowy biznes.    W tym poście przedstawię Ci rodzaje błędów, które możesz spotkać w sklepie internetowym, jakie skutki mogą powodować oraz pokażę Ci rozwiązanie, które ułatwia ich monitorowanie. Zaczynajmy!   

Rodzaje błędów w sklepie internetowym 

  W sklepie internetowym można napotkać różne rodzaje błędów, które mogą wpływać na działanie, bezpieczeństwo i wygodę użytkowników. Oto lista najczęstszych błędów, z którymi można się spotkać:   

Błędy funkcjonalne 

  Błędy funkcjonalne to różnice między oczekiwanymi, a rzeczywistymi wynikami działania aplikacji. Mogą one występować na różnych poziomach aplikacji, takich jak interfejs użytkownika, logika biznesowa, integracja zewnętrznych systemów, itp.    Oto kilka przykładów błędów funkcjonalnych:   

Błędy wizualne 

  Błędy wizualne na stronie internetowej odnoszą się do nieprawidłowego wyglądu, formatowania lub układu elementów na stronie, które wpływają na estetykę i czytelność witryny. Takie błędy mogą być wynikiem problemów z projektowaniem, kodowaniem lub niezgodnością z różnymi przeglądarkami, urządzeniami lub rozdzielczościami ekranu.    Oto kilka przykładów błędów wizualnych:   

Błędy contentowe 

  Błędy contentowe odnoszą się do problemów z zawartością, treścią lub informacjami prezentowanymi na stronie. Takie błędy mogą obejmować nieprecyzyjne, nieaktualne, niekompletne lub błędne informacje, które mogą wprowadzać użytkowników w błąd, obniżać wiarygodność witryny i negatywnie wpływać na odwiedzających.    Oto kilka przykładów błędów contentowych:   

Błędy wydajnościowe 

  Błędy wydajnościowe odnoszą się do problemów z szybkością i wydajnością strony. Oznacza to, że strona może działać wolno, długo się ładować lub być mało responsywna, co negatywnie wpływa na doświadczenie użytkowników (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak czas ładowania strony wpływa na użytkownika sprawdź nasz post w tym temacie). Błędy wydajnościowe mogą mieć różne przyczyny i wpływać na różne aspekty sklepu, co może zniechęcać użytkowników do interakcji z nim oraz prowadzić do większej liczby opuszczeń witryny. Zoptymalizowana strona sklepu również lepiej pozycjonuje się w wyszukiwarkach.    Oto kilka przykładów błędów wydajnościowych:   

Jak błędy wpływają na mój sklep internetowy? 

  Błędy w sklepie internetowym mogą mieć poważne konsekwencje zarówno dla klientów, jak i dla samego biznesu. Skoro wiemy już jakie błędy możemy spotkać, zastanówmy się, jakie mogą być ich konsekwencje:   

Sentry - co to takiego? 

  Sentry to narzędzie służące do monitorowania i raportowania błędów w aplikacjach internetowych. Jest to platforma, która umożliwia deweloperom śledzenie, analizowanie oraz rozwiązywanie problemów związanych z działaniem ich oprogramowania. Sentry zapewnia skuteczny sposób monitorowania aplikacji w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można natychmiast reagować na pojawiające się błędy i problemy.    sentry.png   

Jak Sentry monitoruje błędy? 

  Główne cechy i funkcje Sentry to:   

Czy mogę wdrożyć Sentry w moim sklepie? 

  Jeżeli Twój sklep internetowy stworzony jest w technologii headless, to najprawdopodobniej będziesz mógł wdrożyć Sentry do swojego sklepu (jeśli nie wiesz czym jest technologia headless dowiesz się tego odwiedzając nasz post). Dodatkową zaletą tego podejścia jest to, że Sentry może monitorować osobno błędy w warstwie backend, jak i frontend. Pełną listę systemów, z którymi Sentry jest kompatybilne, znajdziesz na: https://sentry.io/platforms/ 

Podsumowanie 

  Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego posta wiesz już, na jakie błędy możesz natrafić w Twoim sklepie internetowym. Jeśli przydarzy Ci się taka sytuacja, to nie przejmuj się, ponieważ jest to bardzo częsta sytuacja w tak zaawansowanym systemie, jakim potrafi być sklep internetowy. Dzięki takim narzędziom, jak Sentry, będziesz w stanie zbierać, uporządkować i monitorować błędy w Twoim sklepie, co pozwoli Ci spać spokojnie :).    Jeśli chciałbyś porozmawiać o tym, czy Sentry jest możliwe do wprowadzenia na Twojej platformie, skontaktuj się z nami.

Jakub Zbąski

Jakub Zbąski

Opublikowano 31 sierpnia 2023

Przeczytaj inne nasze posty

Chcesz dowiedzieć się więcej o Medusa.js i porozmawiać czy sprawdzi się w Twoim projekcie?

Porozmawiajmy o Medusa.js